Oplatí sa investícia do výškovo nastaviteľného stola?

Oplatí sa investícia do výškovo nastaviteľného stola?

Veľa našich klientov sa pýta, či sa investícia do polohovateľného stola, prípadne “SIT/STAND stola” vyplatí. Zhrnula by som to do jedného slova – áno. Polohovateľné stoly sú mi sympatické a vždy sa poteším, keď vo firme, v ktorej robíme ergonomické poradenstvo, nejaký nájdeme. V nasledujúcom článku sa pozrieme na dôvody, prečo si získali priazeň. 

1. “Bežné stoly” nie sú počítačové. 

Začala som pomerne nie bežným argumentom, ale veľmi dôležitým. Jednoducho – nie sú! 

Cieľom akéhokoľvek ergonomického nastavenia je totiž dosiahnuť uvoľnené ramená a končatiny (horné i dolné) v zdravých uhloch. 

Výška bežne dostupných stolov sa dnes pohybuje v priemere okolo 73 až 77 centimetrov. Keď sa za takýto stôl posadíte a chcete písať na klávesnici, je viac než pravdepodobné, že vaše ramená budú nútené sa zdvihnúť (preťažovanie trapézov), alebo zalomíte ruky (podpora syndrómu karpálneho tunelu), prípadne budete tlačiť predlaktia veľmi do hrany stola (nedostatočná cirkulácia do rúk). 

Prečo?! 

Pretože trh i dnes, v 21. storočí, ponúka prevažne stoly písacie, kedy je poloha ramien a paží pri držaní pera iná. Ale povedzme si – koľko času píšete rukou a koľko ťukáte do klávesnice? Kedysi tento problém čiastočne riešili podvesné vozíky na klávesnicu, avšak od tých sa už upúšťa, a aj tie majú svoje nedostatky. 

Z praxe nám vychádza, že priemerná výška počítačových stolov u žien je okolo 63 – 65 cm, u mužov 70 – 73 cm. 

Polohovateľné stoly sú jedny z mála, ktoré nastavíte aj do “nižšej výšky” (65 – 70 cm), ktorú veľké percento ľudí potrebuje dosiahnuť pre optimálny sed. Veľké plus!

2. Pre koho je polohovateľný stôl?

Takýto typ stola ocení hádam každá profesia – od kancelárskych duší, cez IT profesie až po lekárov, krajčírky či laborantov.

V tomto bode azda len spomeniem, že by ste ho nemali kupovať so zámerom “tento produkt vyrieši moje problémy s chrbtom”. Riešenie hľadajte vždy v práci so sebou samým! Naučte sa, ako funguje vaše telo, ako zdravšie sedieť, nastaviť svoj pracovný priestor. Produkt ako taký je “len pomôckou”, ktorá vám umožní zmeniť svoje usedené návyky. 

Pretože aj za polohovateľným stolom viete sedieť a stáť s vykrútenou chrbticou, na jednej nohe, nevhodne sa opierať atď. Ale všetko sa dá vycibriť. 

Ako nastaviť svoj pracovný priestor vás radi naučíme na našich workshopoch alebo individuálnych konzultáciách! 

2. Rôzne varianty od sedu až k stoju

Isto ste už počuli odporúčanie, že je zdravé striedať rôzne polohy pri sedení. Často práve v spojení stoja a sedu v priebehu pracovného dňa. Rozprúdi sa krv, uvoľní chrbtica, mozog dostáva nové podnety… samé benefity!

Polohovateľný stôl umožní vystriedať niekoľko polôh tela – od základného sedu až do stoja. A každá zmena polohy  vyžaduje zmenu výšky (stále sa motáme okolo optimálneho zaťaženia ramien).  

Tu je niekoľko príkladov varianty sedu: 

  1. Sed na kancelárskej stoličke s nohami na zemi – práca za počítačom.
  2. Sed na kancelárskej stoličke s nohami na zemi – písanie rukou.
  3. Sed na kancelárskej stoličke s balančnou podložkou pod zadkom (napríklad Dynasit alebo “čočka”)
  4. Sed na kancelárskej stoličke s balančnou podložkou pod nohami (napríklad Tancúchy – balančné podložky)
  5. Polosed na barovej stoličke. (vhodný aj, pokiaľ často vstávate a máte problémy s kolenami). 
  6. Polosed na barovej stoličke s balančnou podložkou pod nohami 
  7. Stoj s nohami na zemi.
  8. Stoj s nohami na balančnej podložke. 

Hneď 8 pozícii, ktoré môžete striedať, a ktoré bezpodmienečne vyžadujú prispôsobenie výšky polohovateľného stola. 

Niektoré z nich sú vhodnejšie aj na dlhšiu prácu, balančné len na krátkodobé spestrenie a pohyb. Dokonca aj turecký sed so skríženými nohami vyžaduje posun výšky stola.

3. Hydraulický alebo mechanický?

Mechanické stoly sú náročnejšie na fyzickú aktivitu – musíte točiť kľukou a kým sa dostanete do požadovanej výšky, môže to chvíľu trvať. Spravidla sú však lacnejšie a využívané na doladenie výšky stola pre konkrétnu postavu užívateľa. Málokedy dochádza k častému striedaniu pozícii v sede a v stoji.

Pri elektrickom ťuknete do tlačidla a stôl sa pohne. Dokonca tie inteligentnejšie si vedia uložiť nadefinované výšky. Ale počítajte s vyššou čiastkou. 

Výber závisí od vašich preferencií a finančných možností. Ak už kupujete elektrické – odporúčame pozrieť recenzie produktu, či je systém dostatočne prispôsobený na počet zdvihov. 

Osobne máme otestovaný stôl od spoločnosti Ergomedic, ktorý s nami precestoval celé Slovensko, zažil veľa zdvihov a stále funguje. 

4. Hodí sa polohovateľný stôl aj pre deti a do firiem? 

Pre deti odporúčam detské rastúce stoly a stoličky s jednoznačným áno! Už od detstva si tak môžu pestovať zdravšie návyky v oblasti držania tela. Rastúci stôl môže v niektorých prípadoch slúžiť až do dospelosti (záleží od výrobcu a rozsahu zdvihu). 

Zdroj: http://www.detskerastucestoly.sk/joker-120cm.xhtml

A čo firmy?

Polohovateľné stoly sa už dnes považujú za veľmi príjemnú formu zamestnaneckého benefitu. Sú trendom v modernom prístupe k sedavému zamestnaniu a súčasťou tzv. Activity Based Office. Pozitívne vplyvy sú jednoznačné, ale… zase investícia… Čo robiť, keď chcete podporiť zamestnancov a zároveň nechcete minúť celoročné rezervy?

Riešenie 1: Vytvorte aspoň 1 pracovné miesto s nastaviteľným stolom do výšky pre prácu v stoji. Zamestnanci sa môžu za stolom striedať v priebehu dňa.  Odporúčame max. cca 4-6 zamestnancov na 1 pracovné miesto.  

Riešenie 2: Investujte do mechanických stolov, ktoré sú investične menej náročné. Minimálne však bude možné prispôsobiť pracovný priestor vždy na konkrétneho pracovníka a je väčšia šanca, že vám neodíde na dlhodobú PN z dôvodu seknutého chrbta. 

Zdroj: https://goo.gl/images/PaqEje

Ako si vyberať polohovateľný stôl? 

V posledných riadkoch ponúkame stručný náhľad, ako si vybrať polohovateľný stôl pre vás, a tiež niekoľko odkazov na stoly, ktoré sme našli na internete. 

+ Plusy – Mínusy

+ Umožňuje rýchle a detailné nastavenie výšky pre konkrétnu postavu užívateľa.

+ Pomáha docieliť začlenenie pohybu do každodennej pracovnej rutiny striedaním polôh sedu a stoja. 

+ Pomerne široká ponuka na trhu v rámci rôznych cenových relácii. 

– Vyššia obstarávacia cena pri stoloch elektrickým ovládaním.

 

1. Stôl by sa mal dať nastaviť do polohy optimálnej pre Vaše telo! 

Darmo si kúpite stôl s minimálnou výškou 68 cm, keď váš osobný ideál sa pohybuje okolo 63 cm. Tie centimetre pre vaše ramená zohrávajú dôležitú úlohu a každý nedostatok je potrebné kompenzovať – v tomto prípade zdvihnutím stoličky a podložením nôh podložkou. Ale ak už investujete 500 € do stola, tak by vám mal sedieť dokonale, no nie?  To isté platí pre prácu v stoji – stôl by mal byť nastaviteľný dostatočne vysoko. 

Ako zistiť svoj ideál? Môžete s nami! Na workshopoch alebo individuálnych konzultáciách! 

2. Doprajte si dostatočne veľkú pracovnú plochu a príjemný vrchný materiál.

Keď už investícia, tak nech vyhovuje aj ďalším faktorom v oblasti ergonómie. 

Telo podvedome reaguje na rôzne podnety. Pokiaľ sa budete tesniť za malým stolom, kam sotva položíte predlaktia, nieto ešte chcieť rozložiť papiere, pravdepodobne sa to premietne do niektorej oblasti pracovného výkonu. Nemusí sa jednať len o bolesť tela, ale nemusia vám chodiť nápady, budete mať väčšiu tendenciu prokrastinovať, alebo sa celkovo nebudete cítiť za svojím pracovným miestom príjemne. 

Materiál vrchnej dosky by nemal vytvárať odlesky, byť príliš chladný, ani akumulovať teplo v lete. Tiež závisí, aký ste typ človeka a aký máte typ práce. Potrebujete skôr vzdušný priestor? Alebo sa práve potrebujete uzemniť na dôležité rozhodnutia, v čom môže pomôcť masívne drevo. 

Pár odkazov na polohovateľné stoly: 

Ergomedic: https://www.ergomedic.sk/pracovne-stoly (pozn. tento stôl s elektrickým ovládaním nájdete aj u nás v štúdiu Ventro – centrum pohybu v Banskej Bystrici.)

 

Sit2Stand: https://www.sit2stand.cz/kancelarske-stoly

Active Desk: https://sk.activedesk.eu/

IKEA: Elektricky nastaviteľný stôl: http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/S19022525/

IKEA: Mechanicky nastaviteľný stôl: http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/S19006337/

Tip na detské rastúce stoly: http://www.detskerastucestoly.sk/ceny/cid/8/category/detske-rastuce-stoly-a-prislusenstvo.xhtml

 

PS: A keď už budete nastavovať váš stôl, nezabudnite aj na správnu výšku monitoru! :-) 

 

>>> Najbližší termín ergo-workshopu: 30.3.2018 v Banskej Bystrici <<<

 

Kam pozrieť ďalej? 

Video “Aktívny sed – ako sedieť na stoličke?”

Video “Základný videokurz ergonómie – ako nastaviť stoličku”

Video “Základný videokurz ergonómie – ako nastaviť pevný stôl”